چسب برق پی وی سی

توضیحات:

چسب برق پی وی سی یک نوع چسب است که برای عایق بندی سیم‌های برقی و مواد دیگری که ممکن است برق را هدایت کنند، استفاده می‌شود. این چسب عموماً از پی‌وی‌سی (پلی‌وینیل کلراید) ساخته شده است. چسب برق پی‌وی‌سی دارای چسبندگی قوی است و بر روی انواع مختلف سطوح، از جمله سطوح خشن و سخت برای چسبیدن، کار می‌کند. این چسب برای کاربردهای متنوعی از جمله حفاظت، هشدار و عایق بندی کابل‌های برق با ولتاژ پایین در برنامه‌های غیرحیاتی استفاده می‌شود.

برای چسب های برق دو استاندارد UL510 و UL510A وجود دارد، این استانداردها توسط سازمان UL Solutions تعیین می‌شوند و به بررسی عملکرد الکتریکی، مکانیکی و قابلیت اشتعال چسب‌های برق می‌پردازند.

چسب‌های برقی در سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

چسب عایق بندی (Insulating Tape): این دسته از چسب‌ها با استاندارد ANSI/CAN/UL 510 آزمایش می‌شوند و برای عایق بندی اتصالات و ادغام سیم‌های برقی استفاده می‌شوند۱. این چسب‌ها از موادی مانند پلی‌اتیلن یا پلی‌وینیل کلراید ساخته شده‌اند.

چسب عایق بندی – قطعه (Insulating Tape – Component): این نوع چسب ها با استاندارد ANSI/CAN/UL 510A آزمایش می‌شوند. این چسب‌ها برای نصب به عنوان یک قطعه از تجهیزات کامل یا سیستم در نظر گرفته شده‌اند.

چسب متفرقه – قطعه (Miscellaneous Tape – Component): این نوع چسب ها نیز با استاندارد ANSI/CAN/UL 510A آزمایش می‌شوند.

این استانداردها به تولیدکنندگان کمک می‌کنند تا محصولاتی که با معیارهای ایمنی مطابقت دارند را ارائه دهند. همچنین، با کمک این استانداردها، تولیدکنندگان می‌توانند محصولات خود را در بازارهای آمریکا و کانادا نیز به فروش برسانند.

 

ساختار چسب:

لایه حامل (Carrier Layer): کریر یا بکینگ این چسب از پی‌وی‌سی (پلی‌وینیل کلراید) ساخته شده است. پی‌وی‌سی از دو ماده اصلی به نام‌های کلر از نمک و اتیلن از گاز طبیعی تشکیل شده است. پی‌وی‌سی می‌تواند به صورت سفت برای محصولاتی مانند لوله‌های پی‌وی‌سی یا به صورت نیمه‌مایع یا انعطاف‌پذیر تولید شود. نسخه انعطاف‌پذیر پایه چسب برق است.

چسب(Adhesive): در چسب برق پی وی سی معمولا از چسب های مبتنی بر لاستیک استفاده می شود.

 

ویژگی های فنی چسب:

مقاومت در برابر دما: برخی از این چسب‌ها می‌توانند تا دمای ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. از نظر سرما، چسب برق پی‌وی‌سی می‌تواند تا دمای -۱۸ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند هرچند برخی از این چسب‌ها می‌توانند تا دمای -۴۵ درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کنند.

مقاومت در برابر شعله (خودخاموشی): ویژگی  self extinguishing در چسب برق به این معنی است که چسب قابلیت خودخاموشی دارد یعنی اگر چسب برق به هر دلیلی شعله‌ور شود، آن را می‌تواند خودبه‌خود خاموش کند. این ویژگی می‌تواند به افزایش ایمنی در محیط‌هایی که خطر آتش‌سوزی وجود دارد، کمک کند. اما باید در نظر داشت تمام چسب‌های برق این ویژگی را ندارند.

مقاومت در برابر رطوبت: چسب برق پی‌وی‌سی دارای مقاومت خوبی در برابر رطوبت است. برای مثال، برخی از این چسب‌ها می‌توانند در شرایط بسیار رطوبتی کار کنند. با این حال، برای اطمینان از عملکرد بهینه، بهتر است که از چسب در شرایط خشک و تمیز استفاده شود.

مقاومت در برابر UV: هرچند چسب برق پی‌وی‌سی دارای مقاومت در برابر پرتوهای UV است، اما تحت شرایط خاصی مانند دمای بالا و تماس مستقیم با نور آفتاب، ممکن است تغییراتی در این چسب به وجود آید.