چسب دوطرفه سلولزی

توضیحات:

چسب نواری دوطرفه سلولزی یا تیشو از فیلم سلولزی ساخته شده است. سلولز یک ماده طبیعی است که از چوب و گیاهان به دست می‌آید. این فیلم سلولزی به عنوان حامل (یا پشتیبان) برای چسب استفاده می‌شود.

برای ساخت چسب نواری دوطرفه سلولزی، ابتدا چوب به کمک ماشین‌ها به پالپ تبدیل می‌شود. سپس این پالپ را به فیلم‌های نازک و سبک تبدیل می‌کنند. در نهایت، این فیلم‌ها را با چسب پوشانده و به اندازه‌های مورد نیاز برای نوارهای چسب دوطرفه برش می‌زنند.

چسب‌های استفاده شده در این نوع نوارها معمولاً از مواد شیمیایی مختلف ساخته شده‌اند که می‌توانند به سطوح مختلفی چسبندگی داشته باشند. لایه چسب می‌تواند مبتنی بر سیلیکون باشد که دماهای بالا را تحمل کند.

بنابراین، چسب نواری دوطرفه سلولزی از ترکیب فیلم سلولزی (که از چوب یا پالپ ساخته شده است) و چسب (که معمولاً از مواد شیمیایی مختلف ساخته شده است) ساخته می‌شود.

چسب نواری دوطرفه سلولزی می‌تواند از چسب مبتنی بر رزین، چسب اکریلیک، یا چسب دیگری ساخته شود.

چسب‌های استفاده شده در این نوع نوارها معمولاً طراحی شده‌اند تا در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت مقاوم باشند. برای مثال، چسب‌های مبتنی بر اکریلیک معمولاً خواص مقاومت در برابر رطوبت خوبی دارند. همچنین، فرآیند تولید این نوع چسب‌ها می‌تواند شامل استفاده از روش‌هایی باشد که مقاومت در برابر رطوبت را افزایش می‌دهد.

به علاوه، برخی از این چسب‌ها می‌توانند در دماهای پایین و بالا کار کنند.

بنابراین، با استفاده از چسب‌های مقاوم در برابر رطوبت و حرارت، چسب نواری دوطرفه سلولزی یا تیشو می‌تواند در محیط‌هایی با رطوبت و دماهای متفاوت استفاده شود.

 

ساختار چسب:

لایه حامل(Carrier Layer): در نوار چسب سلولزی، این لایه از فیلم سلولزی ساخته می‌شود.
چسب(Adhesive): این لایه در چسب دو طرفه سلولزی می تواند از سیلیکون یا اکریلیک باشد.
لاینر آزادکننده(Release Liner): در چسب دو طرفه سلولزی این لایه معمولا از کاغذ سیلیکون سفید رنگ می باشد.

 

ویژگی های فنی چسب:

مقاومت های این نوع چسب به شرح زیر می باشد:
دما: این چسب‌ها می‌توانند در دماهای پایین و بالا کار کنند. برخی از این چسب‌ها می‌توانند تا دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد را برای مدت کوتاه (دقایق یا ساعات) تحمل کنند. برای مدت طولانی (روزها یا هفته‌ها)، این چسب‌ها می‌توانند تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند.
رطوبت: چسب نواری دو طرفه سلولزی (تیشو) مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد، عمدتا این چسب‌ها طراحی شده‌اند تا در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت مقاومت کنند.
اشعه UV: چسب نواری دو طرفه سلولزی (تیشو) مقاومت خوبی در برابر تابش UV دارد. این چسب به خاطر داشتن چسب اکریلیک که روی هر دو طرف یک حامل نازک سلولزی پوشانده شده است، مقاومت عالی در برابر تابش UV ارائه می‌دهد. با این حال، برخی از چسب‌های سلولزی ممکن است مقاومت خوبی در برابر تنش‌های محیطی مانند حلال‌ها، استریلیزاسیون، مواد شیمیایی یا اشعه فرابنفش نداشته باشند.
مقاومت در برابر مواد شیمی